Credits

Programme Committee Co-Chairs

Paul Thistlewaite, Australian National University, Australia
Helen Ashman, University of Nottingham, UK

Ex-Officio Programme Committee Members

Robert Cailliau, CERN, Switzerland (chair, IW3C2 and WWW1)
Allan Ellis, Southern Cross University, Australia (conference chair, WWW7)
Bob Hopgood, Rutherford Appleton Laboratory, UK (programme committee chair, WWW5)
Bebo White, Stanford Linear Accelerator Center, USA (conference co-chair, WWW6)
Christine Quinn, Stanford Linear Accelerator Center, USA (conference co-chair, WWW6)

Programme Committee

Developers' Day Subcommittee
Renato Iannella, Distributed Systems Technology Centre, Australia
Nick Ragouzis, Enosis Group, USA

Keynote Speakers Subcommittee
Paul Thistlewaite, Australian National University, Australia
Robert Cailliau, CERN, Switzerland
Helen Ashman, University of Nottingham, UK
Allan Ellis, Southern Cross University, Australia

Panels Subcommittee
Michael Bieber, New Jersey Institute of Technology, USA

Papers/Posters Subcommittee
Helen Ashman, University of Nottingham, UK
Paul Thistlewaite, Australian National University, Australia

Presenter and Session Chair Liaison Subcommittee
Martin Putterill, University of Auckland, New Zealand

Awards Subcommittee
Simon Phipps, IBM Centre for Java Technology Development, UK

Special Interest Groups Subcommittee
Janet Verbyla, Flinders University of South Australia, Australia

Tutorials Subcommittee
Michael Rees, Bond University, Australia
Bebo White, Stanford Linear Accelerator Center, USA

Workshops Subcommittee
Janet Verbyla, Flinders University of South Australia, Australia
Benay Dara-Abrams, Sholink Corporation, USA

W3C Sessions Subcommittee
Kathryn Esplin, World Wide Web Consortium, USA

Technical Volunteers Subcommittee
John Miller, Souther Cross University, Australia
Michael Capps, MIT, USA

Infrastructure Subcommittee
Mark Williams, Prentice Centre, University of Queensland, Australia

Accessibility Subcommittee
Judy Brewer, World Wide Web Consortium, USA

Technical Support Subcommittee
George Michaelson, Distributed Systems Technology Centre, Australia
Karey Patterson, Southern Cross University, Australia

Special Projects Subcommittee
Liddy Nevile, Royal Melbourne Institute of Technology, Australia

Programme Review Committee

Helen Ashman, UK
Andrea Asperti, Italy
Roger Atkinson, Australia
Tom Baker, Thailand
Steve Ball, Australia
David Berkowitz, USA
Marc Brown, USA
Dale Burnett, Canada
Robert Cailliau, Switzerland
Angela Castro, Hong Kong
Greg Chase, Australia
John Cobb, USA
Betty Collis, The Netherlands
Leslie Daigle, USA
Ron Daniel Jr, USA
Hugh Davis, UK
Serge Demeyer, Switzerland
Brian Denehy, Australia
Fred Douglis, USA
David Duce, UK
Allan Ellis, Australia
Peter Evans, Australia
Patrik Faltstrom, USA
Paul Gallagher, Australia
Alejandra Garrido, Argentina
Nancy Grady, USA
Tom Greene, USA
Wendy Hall, UK
David Hearn, UK
David Hitchcock, USA
Bob Hopgood, UK
Andrew Humphrey, Australia
Jane Hunter, Australia
Bernadette Hyland, Australia
Renato Iannella, Australia
David Ingham, UK
Keith Jeffery, UK
John Julian, Australia
Brian Kelly, UK
Rohit Khare, USA
Arkadi Kosmynin, Australia
Bob Kummerfeld, Australia
Carl Lagoze, USA
Michael Levy, Canada
Håkon Lie, France
Jason Mathews, USA
Jim Miller, USA
Liddy Nevile, Australia
Jan Newmarch, Australia
Michael Nott, Australia
Peter Nuernberg, USA
Harri Oinas-Kukkonen, Finland
Allan Palmer, Australia
Martin Putterill, New Zealand
Vincent Quint, France
Nick Ragouzis, USA
Michael Rees, Australia
François Rouaix, France
Rob Scales, Canada
Daniel Scherer, Switzerland
Dan Shafer, USA
Santosh Shrivastava, UK
Bill Simpson-Young, Australia
David Singer, USA
Elizabeth Sommers, USA
Costas Stephanidis, Greece
Hoylen Sue, Australia
Kenji Takahashi, Japan
Alan Taylor, UK
Paul Thistlewaite, Australia
Ivan Tomek, Canada
Steven Tripp, Japan
Eric van Herwijnen, Switzerland
Janet Verbyla, Australia
Anne-Marie Vercoustre, Australia
Andrew Waugh, Australia
Kerry Webb, Australia
Wilson X Wen, Australia
Jan Whitaker, USA
Bebo White, USA
Clinton White, USA
Ross Wilkinson, Australia
Terry Winograd, USA
Karsten Wolf, Germany
Li Xing, PRC
Shyan-Ming Yuan, Taiwan

International World Wide Conference Committee

Ordinary members

Jean-François Abramatic, Chairman of W3C, Institut National pour la Recherche en Informatique et en Automatique (INRIA), France

Jon Bosak, Online Information Technology Architect, SunSoft Inc., USA

Robert Cailliau, Head, Web office; Chairman of IW3C2, European Laboratory for Particle Physics (CERN), Switzerland

Joseph Hardin, Director, Systems Development and Operations, University of Michigan, USA

Wendy Hall, Director of Multimedia Research Group, University of Southampton, UK

Robert Hopgood, Associate Director, Computation and Information, Rutherford Appleton Laboratory (RAL), UK

Detlef Kroemker, Head of the Animation and HD-Image Communication Department, Fraunhofer Gesellschaft, Institute for Computer Graphics (FhG/IGD), Germany

Murray Maloney, Proprietor, Muzmo Communication Inc., Canada

Corinne Moore, Director, Conferences and Educational Events, CommerceNet, USA

Richard P.C. Rodgers, Clinical Speciality Consultant (PHS), U.S. National Library of Medicine (NLM), USA

Tony Rutkowski, Vice-President Internet Business Development, General Magic, USA

Albert Vezza, Vice President Corporation for National Research Initiatives, CNRI, USA

Stuart Weibel, Senior Research Scientist, Office of Research, Online Computer Library Center (OCLC), USA

Mary Ellen Zurko, The Open Group Research Institute, (Open Group), USA

Ex-Officio Members

Roger Debreceny, Senior Lecturer in Accounting and Finance, Southern Cross University (SCU), Australia

Vic Diciccio, Vice President, University of Waterloo, Ontario, Canada

Allan Ellis, Senior Lecturer, Southern Cross University (SCU), Australia

Christine Quinn, Manager of the Computer Administration Support Team, Stanford University, USA

Non-Voting Members

Tim Berners-Lee, Director of W3C, Massachusetts Institute of Technology, Laboratory for Computer Science (MIT/LCS), USA